Plānotas ārpus stacionāra dzemdības ļauj veselām grūtniecēm plānoti un droši sagaidīt savu mazuli piedzimstam mājas apstākļos. Tas ietver sevī:
Grūtniecības aprūpe plānojot ārpusstacionāra dzemdības kopumā daudz neatšķiras no grūtniecības aprūpes, ko saņem sieviete, kas gatavojas dzemdībām stacionārā. Tomēr būtu vēlams pēc iespējas agrīni iepazīties un turpmāk pāriet grūtniecības aprūpē vai novēroties paralēli pie vecmātes, ar kuru plānojat mājdzemdības. Tas nepieciešams, lai vecmāte varētu jūs labāk iepazīt, izvērtēt visus iespējamos riskus, tos savlaicīgi ar jums pārrunāt, kā arī ieteikt papildus izmeklējumus, ja tādi būtu nepieciešami. Būtiska nozīme mājdzemdībās ir savstarpējam kontaktam starp topošajiem vecākiem un vecmāti, tādēļ uz konsultācijām būtu vēlams ņemt līdzi partneri.
Dzemdību sagatavošanā ir ieteicams apmeklēt „Stārķa ligzdas” vingrošanas nodarbības topošajām māmiņām, kur iespējams apgūt elpošanas, pasšmasāžas, relaksācijas un meditācijas pamatus, ko izmantot dzemdībās. Tas veido pamatu sievietes ķermeņa izjūtai, uzlabo emocionālo kontaktu ar mazuli, kā arī palīdz noskaņoties aktīvām dzemdībām. Apmēram 36. grūtniecības nedēļā vecmāte apmeklēs jūs plānotajā dzemdību vietā - pirmsdzemdību sagatavošanas vizītē. Vizītes mērķis ir izpētīt plānoto dzemdību vietu, pieejamos vides resursus, ieteikt dzemdībām nepieciešamās lietas, kā arī izvērtēt attālumu no vecmātes mājām līdz mājdzemdību norises vietai, tās attālumu līdz tuvākajai dzemdību nodaļai stacionārā.
Šajā vizītē vēlreiz tiek pārrunāta rīcība sarežģījumu gadījumos. Tā noslēdzas ar līguma parakstīšanu par sadarbību plānotu ārpusstacionāra dzemdību aprūpē.
Atcerieties! Plānotu ārpusstacionāru dzemdību vieta nedrīkst būt tālāk kā 30 minūšu brauciena attālumā līdz tuvākajai dzemdību nodaļai stacionārā.
Dzemdību pieņemšana. Plānotu ārpusstacionāra dzemdību gadījumā klients telefoniski informē savu vecmāti vai aizvietotāju vecmāti par dzemdību sākšanos. Vecmāte ierodas mājdzemdību vietā, atbalsta dzemdētāju, regulāri seko līdzi mazuļa sirdstoņiem, dzemdes kontrakcijām un dzemdību norisei līdz piedzimst mazulis. Mājdzemdībās dzemdētāja nosaka dzemdību vietu un veidu, ja pieejama vanna, iespējams izvēlēties ūdens dzemdības. Vecmāte paliek ar dzemdētāju vel apmēram 4 stundas pēc dzemdībām, seko līdzi mātes un jaundzimušā stāvoklim, pārbauda placentu un noņem asins paraugus no tās asinsvadiem, aizpilda dokumentus un izsniedz attiecīga parauga veidlapu bērna reģistrācijai. Vecmāte piesaista vecāku izvēlētu pediatru 24 stundu laikā pēc dzemdībām.
Atcerieties! Mājdzemdībās netiek lietota epidurālā anestēzija, kā arī medikamenti, izņemot homeopātiskus līdzekļus, sarežģījumu gadījumā var būt nepieciešams dzemdības turpināt stacionārā.
Pēcdzemdību perioda aprūpe.Vecmāte, iepriekš ar jums sazinoties, apciemos jūs vēl vairākas reizes pēc dzemdībām, parasti vizītes notiek nākamajā un trešajā dienā pēc dzemdībām, kas sakrīt ar iespējamām īpašajām izmaiņām mazuļa un jaunās māmiņas dzīvē - jaundzimušā fizioloģiskā dzelte, nabassaites atliekas nokrišana, īstā piena veidošanās krūtīs u.c. Līdz ar pēdējo vecmātes pēcdzemdību vizīti mājās plānotās ārpusstacināra dzemdības tiek uzskatītas par pabeigtām.
Atcerieties! Pārrunājiet sava bērna vakcinācijas kalendāru ar vecmāti pirms dzemdībām. Latvijā visiem jaundzimušajiem tiek veiktas FKU analīzes 3.-5. dienā pēc dzemdībām. Šīs analīzes veic arī pēc mājdzemdībām.
Visas tiesības paturētas © 2016 "Stārķa Ligzda"